O EXPOZICI

Hned u vchodu do expozice uvidíte litinový horizontální rotující disk, na kterém dodnes probíhá broušení diamantů. Většinou se brousí kulatý briliantový výbrus, který má 57 plošek neboli faset. Brus má přitom klíčový význam pro vzhled, symetrii a brilanci diamantu. Brilance je pojem, který označuje rozptyl světla na spektrální barvy, které způsobují život kamene. Jednoduše ho brilance prozáří natolik, že našemu oku lahodí, jako kdyby doopravdy žil, plál v něm oheň. Dále vás čeká úžasná cesta dávnou minulostí drahých kamenů, jejichž stáří se odhaduje na 3,5 miliardy let!

Diamant je nejtvrdší známý přírodní nerost a patří mezi nejtvrdší látky na zemi vůbec. Nepatrně větší tvrdost mají pouze dvě uměle vyrobené látky. Diamant je krystalickou formou uhlíku vznikající za vysokých teplot (900 – 1300 °C) a tlaků (4,5 – 6 GPa). Tyto podmínky panují v hloubce 150 až 200 kilometrů pod zemskou kůrou u litosférických základů. Když diamanty krystalizují, musí se dostat na zemský povrch. Na něj byly ve většině případů vyneseny před 100 milióny až biliónem let v závislosti na regionu naleziště. Stejně komplikovaným procesem je následný brus diamantů. Celý postup broušení uvidíte v další části naší expozice.

A jak poznat ten nejvzácnější diamant? I to se v diamantovém muzeu dozvíte.

Zásadní kritéria kvality jsou čtyři, říká se jim 4C – carat, clarity, colour a cut – tedy váha, čistota, barva a brus.

CARAT – Váha
Pojem karát známe už z Antiky. Tenkrát se drahé kameny vážily pomocí semen svatojánského chlebu. Semena se začala používat jako jednotka k vážení diamantů, protože mají shodnou hmotnost. Jeden karát je 0,2 gramu. Avšak je nutné podotknout, že dva kameny o stejné váze mohou mít velmi rozdílnou hodnotu, která závisí na celkové kvalitě diamantu. Čím větší je kámen, tím stoupá cena za jeden karát. Kvalitativně vysoce hodnotné diamanty se vyskytují ve všech velikostech.

Clarity – Čistota
Dokonale čistý je ten diamant, na němž ani při zvětšení odborník neobjeví defekt nebo zakalení. Jednoduše platí, že čím méně nedokonalostí, tím vzácnější drahokam. Avšak nedokonalosti, kterým se říká inkluze, patří k jejich přirozenosti a jedinečnosti.

Color – Barva
Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Hodnocení barvy je založeno na porovnání intenzity žluté sytosti. Výsledná barva diamantu se určí porovnáváním se vzorovými kameny. Ideálem je krystal, který láme světlo do všech barev duhy. Diamanty mohou být různých barev, jejich paleta je totiž poměrně rozmanitá. Růžová, červená, modrá, zelená, žlutá, ale třeba i černá.

Cut – Brus
Jediná součást diamantu, kterou ovlivňuje sám člověk. Už jen na něm závisí, jak se mu brus vydaří, a jak bude výsledný diamant zářit a oslňovat okolí. Brus má klíčový význam pro jeho vzhled, symetrii a brilanci.  Brus a jeho proporce se označují jako výborný, velmi dobrý, dobrý, střední a špatný.

Návštěvníci muzea se mohou těšit také na napodobeniny těch nejvzácnějších diamantů a na jejich příběhy. Nabízíme alespoň malou ukázku:

Diamant Pigot se proslavil tím, že jako jediný diamant v historii byl úmyslně zničen. I proto ho mnozí nazývají “rozbitý diamant”. Pigot vážil 61 karátů a své jméno dostal od prvního majitele, kterým byl George Pigot. Ten jej získal jako dárek od indického prince během svého působení ve funkci anglického guvernéra v Madras. Tento velkolepý diamant byl po Pigotově smrti v roce 1777 okamžitě prodán. Až do roku 1818 nebylo známo nic o tom, kdo jej vlastní a kde se diamant nachází. Tehdy jej zakoupil Ali Paša z Ioannina (Epirus) za 30 000 liber. V roce 1822 byl ale Paša smrtelně zraněn a požádal svého pobočníka, kapitána d‘Angas, aby zničil jeho dva nejcennější poklady: diamant a jeho manželku Vassiliku. Zničení diamantu se Ali Paša dožil, manželčiny popravy však už nikoli. O tom, co se opravdu s diamantem stalo, zda skutečně byl či nebyl zničen, se s jistotou neví dodnes.

Hora světla nebo také KOH-I-Noor (Peršan), tak se jmenuje nádherný diamant, který byl vytěžen v dole Kollur v dnešní Ándhrapradéši v Indii. Před broušením měl 793 karátů. Diamant byl původně ve vlastnictví dynastie Kakatiya, která ji uložila do chrámu hinduistické bohyně jako její oko. Následujících několik stovek let putoval diamant od jednoho majitele k druhému, aby jej v roce 1852 nechal Princ Albert zmenšit o 186 karátů. Dnes je diamant součástí koruny královny Elizabeth.

Diamant Orlov je raritní pro svůj brus, tzv. indická roseta. Tento typ brusu je méně symetrický, podstatné pro něj je totiž uchovat co nejvíce původní váhy diamantu. Diamant má 189.62 karátů. Podle jedné verze sloužil jako oko modly boha Ranganáthy v chrámu ve Srirangamu v jihovýchodní Indii. Podle jiné byl majetkem Mogulských vládců. Své jméno však získal podle knížete Orlova, který jej koupil za 400 tisíc holandských florinů a v roce 1772 jej daroval carevně Kateřině Veliké, kterou si tímto darem chtěl opětovně naklonit poté, co se jejím favoritem stal kníže Potěmkin. Kateřina Veliká nechala diamant zasadit do carského žezla, které je nyní součástí Diamantového fondu Ruské federace.

Váš volný čas před prohlídkou muzea nebo po ní pak můžete strávit také v naší příjemné kavárně.

CENÍK VSTUPNÉHO

Děti do 6 let: ZDARMA
Děti 6-14 roků:  70 CZK / 3 Euro
Studenti do 26 let: 100 CZK / 4 Euro
Dospělí: 190 CZK / 7 Euro
ZTP/ Invalidé: ZDARMA
Senioři: 70 CZK / 3 Euro
rodinné vstupné 1-2 dospělí + až 3 děti do 14- ti let: 320 CZK / 13 Euro

AUDIO PROHLÍDKY

Každý návštěvník dostane k zapůjčení  ipad se sluchátky.

Ipad slouží jako mapa a zdroj informací (audio, text) k jednotlivým stanovištím. 

Zapůjčení ipadu je započteno v ceně vstupného.

SKUPINOVÉ PROHLÍDKY

Maximální počet osob ve skupině je 15.

Časový interval mezi jednotlivými prohlídkami je 15 minut.

Pokud máte speciální požadavky, neváhejte nás kontaktovat a my se pokusíme udělat, co bude v našich silách!

S PRŮVODCEM

Nabízíme i komentovanou prohlídku s průvodcem, který vám může nabídnout obsáhlejší výklad k expozici nebo zodpovědět vaše případné otázky.

Průvodce je nutné rezervovat 3 dny dopředu na e-mailu: info@diamondmuseum.cz

Příplatek za průvodce: 500 Kč za skupinu (max. 10 osob)